Kiedy zdecydować się na drugie dziecko?

drugie dziecko

Drugie dziecko to przeważnie spora rewolucja w dotychczasowym życiu ‚tylko’ trzyosobowej rodziny. Decyzję o kolejnym potomstwie wiele par odkłada ze względów finansowych, coraz częściej kobiety boją się o swoją karierę zawodową, a w niektórych przypadkach starania nie zawsze od razu wychodzą. Ale czy istnieje czas, w którym najlepiej jest zdecydować się na drugie dziecko? Już Wam mówię jakie jest moje zdanie w tym temacie, a Wy koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach pod postem!

drugie dziecko

Okres tych kilku tygodni po narodzinach Klarki był dla nas sporym wyzwaniem. Byliśmy oczywiście bardzo szczęśliwi, że mała jest zdrowa i wszystko odbywa się bez większych komplikacji, ale jednocześnie ciągle martwiliśmy się o Milkę i jej ‚adaptację’ w tej nowej dla nas wszystkich sytuacji. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby Mila nie poczuła się odtrącona: spędzaliśmy z nią mnóstwo czasu (często takiego sam na sam – tylko z nią), zachęcaliśmy do czynnego brania udziału w opiece nad siostrzyczką (ale nic na siłę!), dużo rozmawialiśmy i zapewnialiśmy, że kochamy ją nad życie i nic nigdy się w tej kwestii nie zmieni. Ale nie zawsze to działało – czasami Mila była bardzo zazdrosna o Klarę i wtedy zaczynałam rozmyslać, czy oby nie za szybko zdecydowaliśmy się na drugie dziecko?!

drugie dziecko

drugie dziecko

Teraz już wiem, że idealna różnica wieku między rodzeństwem najzwyczajniej w świecie nie istnieje. Każda ma swoje plusy i minusy, a wszystko tak naprawdę zależy od atmosfery w rodzinie. Za małą różnicą wieku (około 1-3 lat) przemawiają na pewno względy praktyczne. Dzieci razem się bawią, mają wspólnych kolegów i koleżanki, podobne zainteresowania. Oprócz tego można wtedy wykorzystać te same ubranka, gadżety i sprzęty dziecięce. A mama po ‚odchowaniu’ maluchów może śmiało wrócić do pracy i swojej kariery zawodowej. Minusem takiej sytuacji może być stosunek starszej siostry czy brata do pojawiającego się w domu noworodka, gdyż maluchowi trudno jest wytłumaczyć, że mama musi zajmować się innym dzieckiem.

Przy większej różnicy wieku, rodzice mają spory komfort jeśli chodzi o organizację i opiekę nad maluchem. Dziecko starsze jest już w miarę ‚odchowane’ i samodzielne, mama ma więc trochę więcej czasu na pielęgnację noworodka oraz często też pomoc w postaci pomocnika – starszej siostry lub brata. O wiele łatwiej jest wytłumaczyć nową sytuację starszemu dziecku, które rozumie o wiele więcej niż na przykład dwulatek. Z drugiej strony jednak, gdy starszak ma ‚poważniejsze’ problemy może poczuć się odrzucony i zepchnięty na dalszy plan. Poza tym, w takiej ‚konfiguracji’ wiekowej często trzeba zaopatrzyć się w nowe ubranka i sprzęty dziecięce.

drugie dziecko

drugie dziecko

Z jednej strony pamiętamy bóle porodowe i niezbyt przyjemny okres połogu, nieprzespane noce i na myśl o kolejnej ciąży robi nam się słabo. Pojawią się obawy o pracę i sytuację finansową rodziny. Z drugiej strony tęsknimy za tym niemowlęcym okresem, za zapachem noworodka i tym spokojnym, cichutkim oddechem. Spoglądamy na swoją pociechę i myślimy w duchu ‚ fajnie byłoby mieć drugiego takiego bobasa…’. Co więc robić i jak żyć?!:)

drugie dziecko

drugie dziecko

drugie dziecko

drugie dziecko

Sukieneczki dziewczynek – NEXT, Złota bransoletka z aniołkiem Milli – APART


Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Naprawdę chcecie znać moje zdanie na ten temat? Najlepiej wtedy, kiedy będziecie na to gotowi – zarówno Ty, jak i Twój partner! Nie przejmujcie się wścibskimi pytaniami i komentarzami ciekawskich ciotek. Nie dajcie się zwieść teorii, że wiek 1 roku/2/3/4/5/6/7/8/9 lat różnicy między rodzeństwem jest najlepszy! Myślcie przede wszystkim o sobie, o Waszych potrzebach, obawach i planach. Nic pod presją, nic na siłę! Ważne są również relacje rodziców! Jeśli czujecie, że w Waszym małżeństwie nie dzieje się zbyt dobrze – kolejne dziecko nie jest najlepszym sposobem na uzdrawianie relacji między partnerami.

Jedno jest pewne – narodziny drugiego dziecka to wielkie szczęście! Nie bójcie się zostania mamą po raz drugi – na pewno dacie sobie świetnie radę, kto jak nie my MAMY?! Nie zawsze będzie kolorowo, ale na tym właśnie polega całe rodzicielstwo. A do mam trójki i więcej maluchów… jesteście wielkie!:)))


Spodobał Ci się ten artykuł?

Zapraszam do przeczytania podobnych wpisów – KLIK!