Święta w Anglii – tutejsze zwyczaje i tradycje

swieta w anglii

Święta w Anglii to temat, o który pytacie mnie bardzo często, więc postanowiłam opowiedzieć Wam o tutejszych zwyczajach i tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem. W Wielkiej Brytanii mieszkam już 13 lat i śmiało mogę stwierdzić, że istnieje sporo różnic w sposobie obchodzenia Świąt porównując je do tych polskich. W pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że włączenie kilku angielskich tradycji do tych naszych sprawi, że staną się one ciekawsze, a odkąd są z nami dziewczynki, to naturalne, że chcemy im pokazać tutejszą kulturę. Co więc takiego Anglicy robią podczas Świąt Bożego Narodzenia i jak to wygląda w ich domach? Już Wam wszystko opowiadam…


Święta w Anglii – tutejsze zwyczaje i tradycje


swieta w anglii

WIGILIA I ŚWIĘTA W ANGLII

Wigilia nie jest tutaj tak ważna jak w Polsce i raczej nikt nie przywiązuje do niej większej wagi. Jest to normalny dzień pracujący, ale pracowników bardzo często wypuszcza się wcześniej do domu(tak było zawsze w mojej pracy). Dzieci wierzą, że to właśnie tej nocy przychodzi do nich Mikołaj z prezentami, więc zawsze zostawiają dla niego i reniferów ciasteczka oraz szklankę mleka. Co ciekawe, w Anglii nie obchodzi się Mikołajek, a wszyscy moi znajomi, którzy wiedzą o tym zwyczaju w Polsce śmieją się, że polski Mikołaj musi być mega pracowity skoro przynosi prezenty dwa razy w roku:) W pierwszy dzień świąt, czyli Christmas Day, w angielskich domach odbywają się prawdziwe uczty. Poranki upływają pod znakiem otwierania prezentów, reszta dnia natomiast poświecona jest na rodzinne biesiadowanie przy stole. Drugi dzień świąt nazywany jest tutaj Boxing Day, i jest to dzień relaksu, spotkań rodzinnych i dalszej celebracji, oraz … sklepowych wyprzedaży. To właśnie wtedy w angielskich sklepach można zobaczyć iście dantejskie sceny:)

KOMERCJA I PREZENTY

Bożonarodzeniowe szaleństwo rozpoczyna się na Wyspach już w październiku, co moim zdaniem jest o wiele za wcześnie. Już w tym okresie półki sklepowe zaczynają uginać się od świątecznych dekoracji, produktów spożywczych i prezentów. Anglicy wydają na upominki naprawdę bardzo dużo pieniędzy – najczęściej kupują ubrania i kosztowne gadżety, jak na przykład smartfony czy ipady. Używanie kart kredytowych w tym okresie to norma – często są one spłacane potem przez cały rok:)

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

Na zdjęciach możecie zobaczyć Millę i Klarę ubrane w kolekcję świąteczną polskiej marki 5.10.15., którą dostaniecie zarówno w sklepach, jak i online, w bardzo korzystnych cenach! Ja osobiście jestem zakochana we wszystkich sukienkach i błyszczących spódniczkach, dziewczynkom najbardziej spodobały się natomiast bluzeczki z dwustronnymi cekinami – ostatni krzyk mody:) Cała świąteczna kolekcja wykonana jest z naprawdę świetnych jakościowo materiałów, wszystkie ubranka wyglądają również na bardzo wygodne, co jest kolejnym wielkim plusem. We wpisie przedstawiam Wam trzy kompletnie różne stylizacje świąteczne dla dziewczynek. Mam nadzieję, że zainspirujecie się naszymi wyborami i że zdążycie zrobić zakupy jeszcze przed Świętami. Kolekcja ma w swojej ofercie oczywiście mnóstwo pięknych ubranek dla chłopców w różnym wieku, więc pędźcie szybko na stronę 5.10.15., aby wybrać coś dla swoich synów. Pod każdą stylóweczką zostawiam Wam szczegóły wszystkich rzeczy, aby ułatwić Wam zakupy.

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

Te piękne czerwone sukienki z koronki znajdziecie TUTAJ, złote balerinki TUTAJ, a te świąteczne spinki i gumki do włosów TU oraz TU.

SKARPETY STOCKINGS

W wigilijny wieczór dzieci zawieszają na kominku lub obok swych łóżek specjalne, bożonarodzeniowe skarpety z nadzieją, że następnego dnia znajdą w nich prezenty od Świętego Mikołaja. Nazywają się one Christmas Stocking i wkłada się do nich jedynie słodycze, małe upominki i drobiazgi. Te główne prezenty o których wspominałam powyżej, lądują  pod choinką.

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

swieta w anglii

Piękne świąteczne spódniczki z cekinami czekają na Was TUTAJ, bluzeczki z dwustronnymi aplikacjami z cekinów TU i TU, białe rajstopki TUTAJ, i złote balerinki TUTAJ.

 

KARTKI ŚWIĄTECZNE

Anglicy uwielbiają obdarowywać się kartkami – a Święta Bożego Narodzenia są chyba najważniejszą do tego okazją. Kartkami świątecznymi Anglicy wymieniają się w pracy ze współpracownikami, w miejscu zamieszkania z sąsiadami no i oczywiście z rodziną. Każda angielska rodzina dostaje co roku kilkadziesiąt kartek z życzeniami – często są one wyeksponowane na parapetach w głównym oknie w domu, co widać podczas spacerów po okolicy.

swieta w anglii

NADZIEWANY INDYK ZAMIAST KARPIA

Typowym posiłkiem świątecznym w Anglii jest nadziewany i pieczony indyk podawany z ziemniakami i warzywami, w pierwszy dzień świąt. Popularny jest również łosoś w wielu postaciach, wykwintne pasztety i sery. Na deser, w większości tradycyjnych domów, serwowany jest Christmas Pudding, czyli słodkie ciasto polewane brandy. Podczas całego okresu świątecznego królują Mince Pies, czyli małe babeczki wypełnione słodką masą bakaliową z cynamonem i zimowymi przyprawami… palce lizać!

swieta w anglii

swieta w anglii

CHRISTMAS CRACKERS ZAMIAST OPŁATKA

Anglicy nie znają niestety tradycji dzielenia się opłatkiem. Mają natomiast inny zwyczaj, którego nie mamy z kolei my! Mowa tu o Christmas Crackers, które są nieodłącznym elementem świątecznego stołu na Wyspach. Crackersy to ozdobne papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby. Rozdarcie sygnalizowane jest dość głośnym wybuchem – zapewnionym przez delikatny środek uaktywniany podczas rozrywania. W środku każdego crackersa znajdują się małe niespodzianki (gadżety lub mini-zabawki), papierowe korony na głowę oraz wróżba lub żart świąteczny. Chyba nie muszę mówić, że ten element tradycji jest uwielbiany przez dzieci?:)

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

swieta w wielkie brytanii

Granatowe sukieneczki z brokatem znajdziecie TUTAJ , białe rajstopki TUTAJ, i złote balerinki TUTAJ.

 

CHRISTMAS PARTY

W Anglii bardzo popularne są imprezy świąteczne, nazywane Christmas Parties – coś w stylu naszego polskiego ‚śledzika’. Cieszą się one ogromną popularnością, trwają cały grudzień a nawet styczeń, i odbywają się w różnych miejscach; w pubach, klubach, ale też w galeriach sztuki czy w teatrach. Najczęściej są one organizowane w firmach przez pracodawcę, ale również przez kościoły, szkoły i inne społeczności. To świetna okazja żeby celebrować ten czas z innymi ludźmi, poza rodziną.


Dla Anglików okres Bożego Narodzenia to czas kiedy można się zrelaksować, spotkać się z przyjaciółmi i zapomnieć o codziennym troskach. Dla tych wierzących to również czas na świętowanie narodzin Jezusa i refleksje z tym związane. To także szał zakupowy i…picie dużej ilości alkoholu:) Świąteczne tradycje w Anglii są nieco inne niż te w Polsce, ale w obydwu kulturach chodzi o to samo – żeby spędzić ten okres radośnie i w rodzinnym gronie. Merry Christmas everyone!