Nasza mała, samodzielna trzylatka

jak wychowac madre dziecko

Czy Wy wiecie, że nasza mała Klarka za niespełna miesiąc skończy trzy latka?! My z Szymonem ciągle nie możemy w to uwierzyć, i standardowo dziwimy się, kiedy to zleciało. Chyba coś w tym jest, że drugie i kolejne dzieci rosną i rozwijają się troszkę inaczej od tego pierwszego, a może to my-rodzice mamy więcej obowiązków i czas leci nam jakoś szybciej?

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Klary jest jej nadzwyczaj rozwinięta samodzielność. Już bardzo dawno zaczął się u nas etap ‚ja SIAMA’ i nieustannie trwa on do dzisiaj. Klara lubi sama wybierać ubrania, sama je zakładać, sama robić sobie śniadania i sama pakować rzeczy do plecaka, przed wyjściem do szkoły. Oczywiście zajmuje jej to sporo czasu, a my musimy wtedy uzbroić się w anielską cierpliwość, ale wiemy, że samodzielność to potrzeba rozwojowa każdego dziecka, i wspieramy ją w tym jak tylko się da.

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

Nasza rezolutna trzylatka już od wielu miesięcy twierdzi, że zostanie policjantką lub nauczycielką, i to właśnie takie zabawy ciągle ‚wałkujemy’:) Policją Klara jest wręcz zachwycona już od dłuższego czasu. Bajki o policji na dobranoc, zabawa w więzienie i łapanie złodziei – to nasza codzienność:) Odkąd w zeszłym roku Klara zaczęła przygodę z przedszkolem, jej drugą ukochaną zabawą stała się ‚szkoła’, w której ona jest oczywiście nauczycielką, a właściwie Uczycielką:) My z Szymonem i Millą jesteśmy uczniami, słuchamy jej poleceń i przyswajamy wiedzę. Klarka pokazuje nam obrazki, ‚czyta’ dużo książeczek i każe odpowiadać na mnóstwo pytań. To super uczucie obserwować swoje dziecko, które robi coś z takim skupieniem, zaangażowaniem i pasją. Choć z drugiej strony przyznaję, że opowiadanie tej samej bajki o pościgu policyjnym lub czytanie tej samej książeczki ‚w szkole’ sto razy dziennie, czasami bywa męczące:)))

A propos książeczek dla dzieci – już od jakiegoś czasu Klara upodobała sobie serię dla maluchów autorstwa Chrisa Ferrie, a w szczególności książeczkę Fizyka kwantowa dla maluchów, wydawnictwa Media Rodzina. Zdaniem autora żadne dziecko nie jest za małe, żeby móc je wprowadzić w świat nauki. Książeczka ta, dzięki kolorowym ilustracjom, w przystępny i bardzo logiczny sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia fizyki kwantowej. Tłumaczy dlaczego atomy nigdy nie zamierają w bezruchu, i przyznam szczerze, że to ciekawe odświeżenie wiedzy nawet dla dorosłych już rodziców. Temat niby trudny, ale dzięki obrazkom, przekazany w fajny sposób – to chyba sukces tej serii! Fizyka kwantowa dla maluchów to zdecydowanie jedna z ulubionych pomocy naukowych Klary, w jej nauczycielskiej karierze:)))

 

A w jakim wieku są Wasze dzieci? I czy też mają, lub miały, takie etapy i ‚fazy’ na jakieś konkretne zainteresowania? Koniecznie dajcie znać w komentarzach <3

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko

jak wychowac madre dziecko


Partnerem tego artykułu jest wydawnictwo Media Rodzina.