Kiedy wracamy do Polski?

kiedy wracamy do polski

Właśnie wróciłyśmy z dziewczynkami z naszych 2-miesięcznych wakacji w Polsce i staramy się wdrożyć w nowy rok szkolny. Nie jest łatwo, oj nie jest:) Dziewczynki wstawały przed 9-tą, ciągle miały jakieś atrakcje i zabawy, jadły sporo lodów i słodyczy, więc powrót do rzeczywistości jest niemałym wyzwaniem. Ale nie poddajemy się, prężnie działamy i już planujemy kolejne wakacje u dziadków.

Najczęstszym pytaniem, jakie słyszałam spotykając znajomych w moim rodzinnym mieście było ‚kiedy wracamy do Polski?’. Jeszcze kilka lat temu, zawsze odpowiadałam, że pewnie nigdy. Jest nam tutaj dobrze, mamy znajomych, piękny dom i fajną pracę. Anglicy są bardzo mili i przyjaźni, w okolicy jest sporo sklepów z polskimi produktami, a lot do Polski trwa tylko dwie godziny, więc możemy sobie pozwolić na częste wycieczki. Od jakiegoś czasu jednak, coraz częściej pojawia się pomysł powrotu – chyba się starzejemy:) Oczywiście istnieje wiele za i przeciw, więc jeżeli kiedykolwiek się na to zdecydujemy, to będzie to w pełni przemyślana i przeanalizowana decyzja. Na pewno zostaniemy w Anglii jeszcze kilka lat – aby dziewczynki utrwaliły sobie język angielski na takim poziomie, aby nigdy go nie zapomniały. To jest dla nas obecnie największym priorytetem.

kiedy wracamy do polski


O język angielski nie musimy się martwić, bo dziewczynki używają go przez większość dnia w szkole i w przedszkolu. Dla nas, jak i dla większości emigrantów sporym wyzwaniem jest natomiast nauka języka polskiego naszych pociech. Bo czym innym jest rozmawianie i komunikowanie się po polsku, a czym innym mega skomplikowane gramatyka i ortografia naszego języka. Na szczęście, nie musimy się o to martwić – z pomocą przyszła nam Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa, czyli szkoła internetowa przeznaczona dla dzieci mieszkających zagranicą, w wieku od 5 do 15 lat. Już Wam wszystko opowiadam…

kiedy wracamy do polski

kiedy wracamy do polski

Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa to szkoła internetowa, która pomaga rozwijać znajomość języka polskiego oraz poszerza wiedzę o kraju oraz jego obyczajach i tradycjach – co jest według nas równie ważne i przydatne. Szkoła ta pozwala na realizację programu edukacyjnego z polskiej szkoły podstawowej. Nauka odbywa się za pomocą Internetowej Platformy Edukacyjnej, która jest bogata w liczne repetytoria, scenariusze lekcji i poradniki nauki. Inaczej mówiąc – Polonijka ułatwia przyswajanie wiedzy oraz umożliwia łatwą i praktyczną naukę języka polskiego. Według nas to świetna opcja – nauka poslkiego bez wychodzenia z domu – czyli bez tracenia czasu na dojazdy i korki:)

kiedy wracamy do polski

Wszyscy uczniowie Polonijki mają do dyspozycji angażujące pomoce naukowe (filmiki edukacyjne, multimedialne prezentacje, czy gry i zabawy), dzięki którym nauka języka polskiego staje się bardziej przyjemna i efektywna. Moje dziewczynki były zachwycone pierwszymi lekcjami – ilością ciekawych filmików, slajdów i ilustracji. Dzięki temu, że dostęp do materiałów jest możliwy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – naukę polskiego możemy dopasować do naszego rodzinnego grafiku – dla nas to bardzo ważne! Nauka odbywa się na webinariach, czyli cotygodniowych spotkaniach on-line z polskimi nauczycielami. Podczas nich, dzieci mogą powtórzyć materiał oraz ugruntować nabytą wiedzę. Webinaria odbywają się o wybranych godzinach, ale nieobecność na nich nie oznacza utraty możliwości z nich skorzystania – są one dostępne są przez cały rok na Platformie Edukacyjnej.

kiedy wracamy do polski

kiedy wracamy do polski

Poza tym, Polonijka oferuje program „Kolega z ławki”, dzięki któremu dzieci mają okazję nie tylko poznać kolegę z innego kraju, z którym porozumiewa się w języku polskim, ale jest to również doskonała okazja na poznanie obcych kultur i obyczajów. Rodzice wypełniają ankietę, dzięki czemu nauczyciele mogą dobrać dla dziecka kolegę do wirtualnej ławki. My właśnie czekamy na taki ‚przydział’ kolegów dla Milli – z czego ona jest bardzo zadowolona i już nie może się doczekać, aby poznać nowe dzieci.

Co bardzo istotne, w Polonijce jest dostępna Telefoniczna Pomoc Dydaktyczna, gdzie nauczyciele są dostępni specjalnej linii telefonicznej. Radzą jak dobrze i skutecznie uczyć, pomagają zmotywować dziecko i rozwiązują problemy z nauką języka polskiego. Według mnie jest to świetna opcja, dzięki której rodzice mogą czuć się bezpiecznie o postępy swoich dzieci, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – mogą liczyć na wsparcie. Takie rozwiązanie sprawia, że czuję się spokojna i wiem, że żadne moje pytanie nie zostanie bez odpowiedzi.

KIEDY WRACAMY DO POLSKI

Oferta edukacyjna w Polonijce została przygotowana w czterech wariantach, dzięki czemu każde dziecko ma okazję dołączyć do szkoły. To bardzo fajna sprawa, bo wiadomo, że poziom znajomości języka angielskiego u każdego dzieciaczka mieszkającego zagranicą jest nieco inny, ale dzięki takiemu rozwiązaniu, rodzice mogą być spokojni o odpowiednie dobranie poziomu nauczania. Do dyspozycji są następujące poziomy:

NA START – kurs języka od podstaw. Dla osób, których dzieci nie mówią po Polsku
MINI – przeznaczony dla rodziców, którzy chcą poszerzyć zakres wiedzy o Polsce i języku ojczystym
STANDARD – skierowany do osób, którym zależy na grupowych zajęciach on-line z nauczycielami i dostępie do wszystkich przedmiotów zgodnych z polską podstawą programową
PREMIUM – opcja odpowiednia dla rodziców zainteresowanych indywidualnymi zajęciami on-line z nauczycielami i możliwością realizowania materiału z wszystkich przedmiotów zgodnych z polską podstawą programową

 

kiedy wracamy do polski

kiedy wracamy do polski

kiedy wracamy do polski

kiedy wracamy do polski


Wprawdzie jesteśmy dopiero na początku naszej nauki, ale Milla (Klara zresztą też – co widać na zdjęciach) jest bardzo podekscytowana i zadowolona z dotychczasowych lekcji. Język polski jest bardzo trudny, ale dzięki oryginalnym rozwiązaniom i ciekawemu programowi nauczania, dzieciaki uczą się go bez większego problemu. Nauka przez zabawę, bez stresu i w przyjaznych dla dziecka warunkach jest najlepszą formą, dlatego wybór Polonijki był strzałem w dziesiątkę! Serdecznie Wam tę szkołę polecamy i trzymamy kciuki za postępy w nauce Waszych dzieciaków <3


Partnerem tego artykułu jest Polonijka – Polonijna Szkoła Podstawowa.