Jednakowo ubrane dzieci – czy to wygoda rodziców?

dzieci ubrane jednakowo

Jak pewnie zauważyliście na naszym Facebooku, lub Instagramie, Milla i Klara często są jednakowo ubrane. Wiem, że zdania w tym temacie są dosyć podzielone, dlatego postanowiłam opowiedzieć Wam czemu według mnie dzieci jednakowo ubrane to nic złego. Zarzutów w tej kwestii jest kilka, ale takimi najbardziej popularnymi są chyba, że ubieranie rodzeństwa w te same ubrania to: A) wygoda i lenistwo matek i B) odbieranie dzieciom indywidualności. Czy ja się z tym zgadzam? Nie? A dlaczego? Zapraszam do lektury…

dzieci jednakowo ubrane

dzieci jednakowo ubrane


Jednakowo ubrane dzieci – wygoda rodziców, czy pomysł dzieci?


Dopóki Klarka nie skończyła roku, moje córeczki chodziły w zupełnie innych ubrankach. Ale wtedy zaczął się okres, kiedy młodsza chciała wyglądać jak starsza, a starsza chciała być dla młodszej autorytetem, więc zaczęły prosić o ‚takie siame’ spódniczki, spodenki i bluzeczki. Tak właśnie wygląda geneza ubierania moich córeczek w takie same, lub podobne ubranka. To jest ich decyzja, to one tego chcą, a ja się na to zgadzam. Nie rozumiem czemu miałabym tego nie robić – przyznaję, że jest też w tym trochę wygody – szczególnie przy uzupełnianiu szafy. Dziewczyny nigdy nie wyglądają identycznie – zawsze jest jakiś element garderoby różniący się od tego, co ma siostra. Czasami chcą się ubrać zupełnie inaczej – wtedy oczywiście też im na to pozwalam:)))

Według mnie, tak jak we wszystkich aspektach życia, najważniejszy jest zdrowy rozsądek i szacunek dla preferencji dzieci. Ubieranie ich jednakowo na siłę, lub zabraniane takiego samego stroju jest nie w porządku do dzieci, i to właśnie w taki sposób można sprawić, że zatracą swoją indywidualność. Jeśli rodzeństwo chce być ubierane identycznie, a nawet jeżeli ma to służyć ich relacjom (brak rywalizacji i brak zazdrości) – jestem jak najbardziej za. Dajmy dzieciom decydować – jak inaczej mają się nauczyć dokonywania wyborów i podejmowania decyzji?

rodzenstwo ubrane jednakowo

siostry ubrane jednakowo

siostry ubrane jednakowo

siostry ubrane tak samo

siostry ubrane tak samo

tak samo ubrane siostry

Oprócz jednakowych bluz i jednakowych getrów :), dziewczynki mają na sobie buciki naszej ulubionej marki Bobux. Ten sam model, jednak inne kolory. Milla wybrała sobie Aktiv Abstract, Klara natomiast Aktiv Spekkel. Przed słońcem chronią je okulary Real Shades, z filtrami z prawdziwego zdarzenia.