Jak rozwijać pasje dziecka

pasje dziecka

Pasje dzieci mogą w pewnym stopniu ukierunkować ich przyszłość – zarówno tę osobistą, jak i zawodową. Zadaniem nas – rodziców jest rozważne i mądre ukierunkowanie dziecka na pasje, które będzie mieć realną szansę rozwinąć. Niektóre maluchy już od bardzo wczesnego dzieciństwa mają dosyć jasno określone zainteresowania, które dzielnie realizują. Inne natomiast co jakiś czas pasjonują się czymś nowym, ciągle poszukując ulubionego zajęcia. Niezależnie od tego na jakim etapie są nasze dzieci, jako rodzice powinniśmy im pomagać w tych działaniach. Mogę śmiało powiedzieć, że wspieranie zainteresowań dziecka stanowi swoistą inwestycję w przyszłość.

Jak to wygląda u nas? Milla od samego początku uwielbiała kredki, flamastry i farby. Rysować, pisać i malować mogłaby godzinami, nie zliczę nawet ile mamy w domu notesików, kolorowanek i ‚oryginalnych’ prac plastycznych:) Teraz jesteśmy na etapie literowania i czytania – gołym okiem widać jak wielką frajdę sprawia jej nauka i ćwiczenie literek. W przyszłym roku na pewno pomyślimy o jakichś plastycznych warsztatach. Natomiast jeśli chodzi o Klarę, to jej zainteresowania można krótko opisać dwoma słowami: puzzle i zwierzaki! Zestawów puzzli w domu mamy ze sto pięćdziesiąt i Klara wałkuje jej non stop (oczywiście te trudniejsze robimy wspólnie). Poza tym, kiedy zobaczy kotka, pieska, liska czy innego zwierzaczka – maskotkę aż piszczy z radości. Co ciekawe – prawdziwych psów i kotów się boi:)

W dzisiejszym wpisie chciałabym się z Wami podzielić kilkoma ważnymi wskazówkami, które przydają się we wspieraniu rozwoju pasji i zainteresowań dziecka. Pasja dziecka jest niepowtarzalną okazją do wzmocnienia łączącej nas więzi i stworzenia naprawdę przyjacielskiej relacji. Nasze wsparcie, pomoc oraz szczere zainteresowanie sprawią, że dzieci będą mieć świadomość, że można na nas polegać.


Jak rozwijać pasje dziecka

POMAGAJ ODKRYĆ PASJE
Zainteresowania dziecka można zacząć rozwijać niezależnie od wieku, i już u maluszka możemy zaobserwować, co go bardziej interesuje. Bywa, że doszukiwanie się zainteresowań u dziecka wydaje się być najtrudniejszą rzeczą na ziemi – szczególnie, gdy nie jest ono zbyt otwarte. Warto wtedy coś zasugerować, zabrać w kilka miejsc, pokazać, co może być fajne. Szukaliście, szukaliście i nic? Według dywizy ‚sport is always a good idea!’ może warto iść w tym kierunku i zaszczepić w dziecku chęć aktywności fizycznej.

DOPINGUJ!
BĄDŹ CIERPLIWY
W pierwszych latach życia, począwszy od przedszkola, zainteresowania, jakie przejawiają dzieci są raczej nietrwałe. Nie znaczy to, że mamy nie poświęcać na nie uwagi ani ich nie rozwijać, należy to jednak robić z umiarem – pozwalać próbować, ale nie zmuszać dziecka na siłę, gdy osłabnie w nim ochota na kontynuację. Czas poświęcony rozszerzaniu pasji nigdy nie jest stracony. Zyska na tym rozwój poznawczy i emocjonalny naszych dzieci, ale przede wszystkim rozwiną się one społecznie – nie tylko zawierając nowe znajomości i przyjaźnie, ale spędzając z nam wysoko-jakościowy czas.

NIE NACISKAJ I NIE PRZYSPIESZAJ
Nie przyspieszaj i nie wymuszaj! Jeżeli pomimo twoich starań i dawania przykładu twojego dziecka nie interesuje nic konkretnego, nie szkodzi. Może potrzebuje więcej czasu, by mógł ujawnić się jego talent. Nie rezygnuj z własnych wysiłków, by włączać je w wykonywane przez ciebie aktywności bądź pasje, które realizujesz. Rolą uważnego rodzica jest zachęcanie do rozwijania zainteresowań, ale nie wymuszanie. W ten sposób nawet największa przyjemność może zmienić się w uciążliwy obowiązek. Poza tym pamiętaj, że dziecko ma prawo zrezygnować z danej pasji.

WYLUZUJ:)

Tak jak w większości aspektów macierzyństwa, tak i przy wspomaganiu rozwoju pasji u dzieci LUZ jest jednym z kluczowych zagadnień:) Nie rywalizuj z własnym dzieckiem! Wspieraj je, chwal i stale zachęcaj do rozwijania swoich pasji. Nawet jeśli nasze dziecko nie zostanie mistrzem w swojej dziedzinie, to dzięki stałemu wsparciu, jakie mu zaofiarowaliśmy, będzie w nas miało rodzica i przyjaciela, na którego pociechę i dobre słowo zawsze może liczyć.

BĄDŹ CZUJNY
Bądź czujny i uważny. Czasami i pasje mogą wziąć górę nad dzieckiem. Postępuj z wrażliwością, gdy trudno jest mu poradzić sobie z porażką lub gdy za wszelką cenę chce być najlepsze. Dzięki budowanej poprzez rozmowy, własny przykład i wspólny czas więzi dziecko zrozumie, że najważniejsze jest być dumnym z siebie samego.

 

pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka


Na wszystkich zdjęciach w tym wpisie dziewczynki bawią się zestawem Bal Księżniczki (puzzle + książeczka) oraz chyba najmilszą na świecie maskotką lamy  – które świetnie sprawdzą się jako świąteczne prezenty. Koniecznie zajrzyjcie na stronę EMPIKU, gdzie oprócz podpowiedzi w temacie rozwoju zainteresowań dzieci znajdziecie mnóstwo porad i produktów, które zachęcą Wasze pociechy do interesujących zabaw, eksperymentów i rozwijania pasji. Strona podzielona jest na pięć kategorii: nauka, technologia, matematyka, zestawy kreatywne oraz muzyka i instrumenty, oraz dodatkowo na wiek dziecka, dzięki czemu będzie Wam o niebo łatwiej znaleźć idealne prezenty dla Waszych dzieciaków. Przecież gry i zabawki mogą bawić i uczyć jednocześnie!


jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka

jak rozwijac pasje dziecka


 

Wpis powstał we współpracy z marką Empik.