Jak pozbyć się kompleksów – moje sposoby z życia wzięte

jak pozbyć się kompleksów

Posiadanie kompleksów i ciągłe o nich rozmyślanie potrafią skutecznie utrudnić nam życie. W tym artykule opowiem Wam o moich sposobach na to jak pozbyć się kompleksów raz na zawsze. Są to sposoby z życia wzięte i jestem pewna, że  zadziałają one u każdego. Ludzie z natury są niedoskonali i właściwie każdy ma jakieś swoje wady, ale czy od razu musimy się z nimi czuć źle? Absolutnie nie!

Generalnie rzecz ujmując, problem kompleksów nie leży w samych wadach, ale w tym jak je postrzegamy. To jak dużą wagę przywiązujemy do swych niedoskonałości, a także to jak często je analizujemy. Kompleksy czasem mogą być uzasadnione, ale najczęściej są one wytworem naszych własnych wybrażeń o idealnym ‚ja’ lub naszych wyobrażeń o oczekiwaniach innych wobec nas. Biorą się one z tego, iż często wierzymy, że powinniśmy być inni niż jesteśmy. Porównujemy się do ludzi dookoła i nabieramy przekonania, że musimy tak samo dobrze wyglądać, tyle samo zarabiać i odnosić takie same sukcesy, żeby w pełni czuć się wartościowym człowiekiem. Oczywiście nie powinno tak to działać i już Wam zdradzę jak ja poradziłam sobie z tym błędnym kołem!


Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny i przestań się do wszystkich porównywać

Gdybyśmy wszyscy tak samo wyglądali, potrafili te same rzeczy i mieli dokładnie takie same cechy charakteru świat byłby mega nudny! Każdy z nas urodził się i wychowywał w innej rodzinie, wszyscy posiadamy inne geny oraz różne charaktery i cechy wyglądu. Tak było, jest i zawsze będzie, koniec kropka. Przecież zawsze na świecie znajdzie się ktoś lepszy od nas w jakiejś dziedzinie, ale nie oznacza to, że nie można się rozwijać i zmierzać ku wyznaczonym ideałom. Życie naprawdę jest za krótkie na porównywanie się z innymi.

jak pozbyć się kompleksów


Olej opinię innych osób!

Kiedyś, w oczach moich niektórych koleżanek, znajomych czy starszych sąsiadek, byłam wiecznie ‚za chuda’. Teksty typu ‚oj Iwonko, ty chudzielcu’, ‚Iwonko powinnaś przytyć’, czy ‚Iwonko, ty to jesteś same skóra i kości’ były dla mnie na porządku dziennym. Teraz, po urodzeniu dwójki dzieci i z 10 kilogramami więcej często słyszę ‚ojjjj, dużo przytyłaś po tej ciąży’ lub ‚oj Iwonko, powinnaś schudnąć, bo niezbyt dobrze wyglądasz’. Jaki z tego morał? Ludziom nigdy nie dogodzisz! Więc nawet się nie staraj i olej ich opinię. Sugerowanie się tym co mówią o naszym wyglądzie inni nie powinno w ogóle być żadnym wyznacznikiem tego, jak czujemy się we własnej skórze.


Weź sprawy w swoje ręcę i zacznij działać!

O ile z niektórymi ‚wadami’ powinniśmy się najzwyczajniej w świecie pogodzić, o tyle nad niektórymi niedoskonałościami możemy po prostu popracować i je zmienić. Ja na przykład mam tylko 160cm wzrostu – i choć nie wiem jak bardzo bym chciała, szanse na to, że jeszcze urosnę są bardzo nikłe. Pozostaje mi więc pogodzenie się z tym, ewentualnie noszenie butów na wysokich obcasach:) Ale cienkie i rzadkie włosy, które były kiedyś moją największą zmorą, to kwestia w której mogę wziąć sprawy w swoje ręcę! Odkąd zaczęłam o nie odpowiednio dbać i dobrze je traktować naprawdę bardzo je polubiłam!

Regularnie używam przeznaczonych do mojego typu włosów szamponów i odżywek, raz na tydzień je olejuję lub nakładam intensywnie odżywiającą maseczkę, i staram się jak najrzadziej suszyć włosy suszarką lub używać prostownicy. Poza tym, stosuję również PILOXIDIL – lek przeznaczony na wypadanie włosów na tle androgenowym. Ten płyn do włosów hamuje ich wypadanie oraz stymuluje ich odrost. Substancją czynną preparatu jest minoksydyl, który pobudza porost włosów, jego stosowanie pomaga przywrócić naturalną gęstość włosów. Piloxidil to preparat, który z łatwością wprowadziłam do codziennej pielęgnacji rano i wieczorem, ponieważ aplikacja produktu jest szybka i prosta. Płyn ten najlepiej jest stosować po umyciu i wysuszeniu włosów.

jak pozbyc sie kompleksow

jak pozbyc sie kompleksow

jak pozbyc sie kompleksow

jak pozbyc sie kompleksow

jak pozbyc sie kompleksow

Słabo znasz język angielski? Zapisz się na dodatkowe lekcje! Masz żółte zęby? Pomyśl o ich wybielaniu! Masz słabe włosy? Zacznij o niej odpowiednio dbać! Z każdą niedoskonałością naprawdę da się coś zrobić. Dzięki takiemu aktywnemu działaniu mamy poczucie, że robimy coś dla siebie – i o to w tym wszystkim chodzi:)

jak pozbyć się kompleksów

jak pozbyć się kompleksów


Spójrz na swoje zalety i sukcesy!

Zacznij wreszcie zauważać swoje zalety i sukcesy! Niestety często o nich zapominamy, bo są wypierane przez te durne kompleksy. Warto wypisać swoje wszystkie osiągnięcia i zalety na kartce papieru. Wtedy zobaczymy czarno na białym, że jest mnóstwo rzeczy, w których jesteśmy bardzo dobrzy! Taki ‚zabieg’ pozwala nam docenić swoje dobre strony i uświadomić sobie ile cennych cech i talentów posiadamy oraz  jak możemy je wykorzystać. Zamiast rozmyślać nad swoimi niedoskonałościami, skupmy się na pozytywach! To zawsze działa.


Zamień kompleksy na swoje atuty!

Było kilka takich rzeczy, których w sobie nie cierpiałam, ale po jakimś czasie bezsensownego użalania się nad sobą, po prostu je zaakceptowałam a nawet polubiłam! Kluczem było oczywiście pozytywne nastawienie. Mam okrągłą buzię i pulchne policzki? Przynajmniej wyglądam młodziej i często pytają mnie w sklepie o dowód! Mam cienkie włosy? Przynajmniej łatwo się układają, i schną w ekspresowym tempie! Po kilku chwilach rozmowy ze mną Anglicy od razu orientują się, że jestem ‚foreigner’? I bardzo dobrze! Przecież jestem Polką z krwi i kości, a takie sytuacje są początkiem wielu interesujących rozmów i znajomości.

jak pozbyć się kompleksów


Pokonanie kompleksów nie jest proste, ponieważ często siedzą one głęboko w naszych głowach. Zamiast o nich zapomnieć i popracować trochę nad sobą, pielęgnujemy je starannie i zamartwiamy się zupełnie niepotrzebnie. Ale szkoda naszej energii i nerwów! Świat bez kompleksów jest o wiele ciekawszy! A życie za krókie żeby przejmować się głupotami <3


  • Wpis powstał we współpracy z marką Piloxidil