Jak dbać o czyste powietrze w domu?

jak dbac o czyste powietrze w domu

Czyste powietrze w domu jest bardzo ważne, szczególnie jesienią i zimą, kiedy smog daje nam się we znaki. Zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Spore uciążliwości powodują także obecne w nim alergeny, pyłki i roztocza kurzu. Poza smogiem, istnieją również inne czynniki, które obniżają jakość powietrza w domach. Między innymi  są to dym tytoniowy, wilgoć, chemikalia, tlenek węgla. Na szczęście dla nas, są sposoby na to, aby skutecznie oczyścić powietrze w domu, i dziś opowiem Wam o naszych sprawdzonych trikach.


Czyste powietrze w domu – jak o nie dbać


Rośliny doniczkowe… dużo roślin!

Rośliny doniczkowe nie tylko służą do ozdoby domu czy mieszkania, ale także pozytywnie wpływają na stan powietrza. Pochłaniają one dwutlenek węgla, produkują tlen, a niektóre z nich są nawet w stanie usuwać trujące substancje. Najczęściej polecanymi roślinami, które mogą pomóc w oczyszczeniu powietrza w domu są np. skrzydłokwiaty, wężownice i neftrolepis wyniosły. My od jakiegoś czasu kupujemy rośliny dość często – najpierw robiłam to ze względów estetytycznych, teraz również ze względów ekologicznych.

czyste powietrze w domu


Częste, ale świadome wietrzenie pomieszczeń

Kiedy normy zanieczyszczenia powietrza zostaną przekroczone (co niestety zdarza się bardzo często), należy unikać otwierania, a nawet rozszczelniania okien. Dlatego wietrzeniem powietrza w domu, czy mieszkaniu, powinniśmy zająć się w dni, w które poziom zanieczyszczeń utrzymuje się na niskim poziomie. Najlepiej jest wtedy wietrzyć pomieszczenie za pomocą tworzenia krótkiego przeciągu. Dzięki temu nie wyziębiamy niepotrzebnie ścian, a tworzymy warunki, w których jakość powietrza znacznie się poprawia. W miesiącach jesienno-zimowych najlepsze efekty daje wietrzenie krótkie, ale intensywne (np. półgodzinne otwarcie wszystkich okien). Także pamiętajcie – wietrzymy, ale mądrze!

czyste powietrze w domu


Dobrej jakości oczyszczacz powietrza

Najlepszym sposobem na zadbanie o czyste powietrze w domu jest zdecydowanie wydajny oczyszczacz powietrzaUrządzenie takie jest zazwyczaj proste w obsłudze i ma niewielkie rozmiary. Od jakiegoś już czasu używamy taki oczyszczacz i jak do tej pory jesteśmy nim zachwyceni. My zdecydowaliśmy się na Oczyszczacz Powietrza Viktor, który jest idealny dla alergików! Bez problemu radzi sobie z wyłapywaniem znajdujących się w naszym domu pyłków, kurzu, roztoczy, bakterii, czy wirusów.

Nasz oczyszczacz Viktor filtruje wszystko w specjalnie opracowanym systemie filtrów HPP™, pozwalając nam odetchnąć pełną piersią! Dzięki jego wydajnym filtrom, powietrze jest oczyszczone, a nieprzyjemne zapachy znikają w mgnieniu oka. Jeśli natomiast chcemy stworzyć w pomieszczeniu przyjemną aurę – wystarczy dodać kilka kropel aromatycznego olejku zapachowego do dozownika zapachów i gotowe.

Dzięki Viktorowi powietrze w naszym domu jest czyste, bo pracuje on nawet w nocy. Tak, tak…. nie przesłyszeliście się. Za sprawą pięciu zakresów pracy (od bardzo cichej – do dużej mocy) oraz przyciemnianych kontrolek, Viktor jest bardzo cichy i nigdy nie przerywa nam dobrego snu! Dodatkowo, co było bardzo ważne szczególnie dla mnie, jego design jest naprawdę ciekawy i super wtapia się w naszym salonowym wnętrzu. Wszystkie moje znajome pytają co to za ładny gadżet:))) Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pracy tego oczyszczacza powietrza i nie wyobrażamy sobie życia bez niego:) Polecamy z całego serca!

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu


Odpowiednia wentylacja

Odpowiednia wentylacja to kolejna rzecz, która pomaga utrzymać prawidłową cyrkulację i wilgotność  powietrza w domu, dlatego warto jest zwrócić na to uwagę. Podczas gotowania zawsze pamiętamy o korzystaniu z pochłaniacza kuchennego. Gotując obiad nasz okap jest zawsze włączony, dzięki czemu niestraszne nam nieprzyjemne zapachy, czy zanieczyszczone powietrze w kuchni.

czyste powietrze w domu

czyste powietrze w domu


Wymiana starego pieca

Nie jest tajemnicą, że w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem, najlepszym sposobem jest wymiana starych pieców na bardziej ekologiczne i wydajne rozwiązania. Jak już Wam wiele razy wspominałam, zamiast tradycyjnego kominka, my zdecydowaliśmy się na elektryczną ‚atrapę’, która świetnie sprawdza się zarówno wizualnie, jak i pod względem funkcjonalnym. Więcej o tym przeczytacie we wpisie TUTAJ. 

metamorfoza salonu


Przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem negatywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu wszystkich domowników. Częste bóle głowy, ciągłe zmęczenie i zły nastrój mogą być objawami przebywania w zanieczyszczonych wnętrzach. Chociaż nie mamy możliwości wyeliminowania wszystkich zanieczyszczeń, można znacznie ograniczyć ich ilość – chroniąc się zarówno przed smogiem, jak i innymi czynnikami, pogarszającymi stan powietrza w domu. Najgorzej mają osoby z chorobami układu oddechowego i alergicy. Dlatego pamiętajcie żeby dbać o czyste powietrze w domu, czy mieszkaniu bo to niezmiernie ważne dla naszego zdrowia.  Czyste powietrze poprawia też jakość naszego snu oraz zmniejsza zagrożenie infekcjami wywołanymi przez wirusy lub bakterie.