Co zobaczyć w Rzymie – krótki przewodnik

co zobaczyc w rzymie

Co zobaczyć w Rzymie, tak aby podczas dwu- lub trzydniowego pobytu nie wyjechać stamtąd z poczuciem niedosytu? Co i gdzie zjeść, czym się poruszać, a nawet w co się ubrać (!)… czyli mój mini przewodnik po Rzymie. Byliśmy tam dokładnie pięć lat temu, i to właśnie w tym magicznym miejscu Szymon poprosił mnie o rękę (KLIK). Jako, że był to wyjazd-niespodzianka i wszystko organizowałam sama, musiałam przewertować tony przewodników i wybrać tylko najciekawsze perełki – mam więc sporo wiedzy w tym temacie:) Odwiedzając to magiczne miasto trafiliśmy na przepiękną pogodę, świetny hotel w mało-turystycznej dzielnicy, z cudowną restauracją dla ‚lokalsów’, tuż obok. Było cudownie!


CO ZOBACZYĆ W RZYMIE – MÓJ PRZEWODNIK NA KILKUDNIOWY WYPAD


Koloseum czyli rzymska oczywista oczywistość:) Tak jak Wieża Eiffla w Paryżu, tak Koloseum w Rzymie jest absolutnym punktem podstawowym w zwiedzaniu. Trzeba spodziewać się dużych kolejek, zarówno do kas biletowych, jak i do samego wejścia. Koloseum, czyli dawny Amfiteatr Flawiuszów, to potężna budowla o owalnym kształcie przeznaczona na igrzyska, w których skład wchodziły zapasy, walki gladiatorów, walki ze zwierzętami czy bitwy morskie. Olbrzymie łuki i konstrukcje, system podziemnych korytarzy, zakrywany dach – to zdecydowanie jedna z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Rzymskie Koloseum zdecydowanie robi wrażenie, i warto pomęczyć się w długiej kolejce, aby je zobaczyć na własne oczy.

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie


Schody Hiszpańskie to kolejna ciekawa atrakcja turystyczna w Rzymie. Mają one 138 stopni, przez co są drugimi (zaraz po Schodach Potiomkinowskich w Odessie) najszerszymi i najdłuższymi schodami na świecie. Zaczynają się one przy Piazza di Spagna i prowadzą do XVI-wiecznego kościoła Trinita dei Monti. U podnóża Schodów Hiszpańskich, na Piazza di Spagna, ustawiono w 1623 roku fontannę Barcaccia. Fontanna ma kształt łódki, która upamiętnia powódź z 1598 roku. To pełne typowo włoskiego klimatu i bardzo… fotogeniczne miejsce:)

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie


Watykan to najmniejsze państwo na świecie, i jest ono siedzibą Stolicy Apostolskiej i rezydencją papieża. W kraju tym znajduje się zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką świętego Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów oraz budynków administracyjnych. Całe terytorium państwa watykańskiego od trzech stron otoczone jest murami. Co bardzo ciekawe, w Watykanie jest jedynie jeden supermarket, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w nieopodatkowane butelki wina. Musicie pamiętać, że w Watykanie, szczególnie przy wejsciu do Bazyliki św. Piotra, Kaplicy Sykstyńskiej i do muzeów obowiązuje specjalny strój. Ramiona muszą być zasłonięte (wystarczy koszulka z krótkim rękawem lub chusta osłaniająca ramiona w przypadku pań). Nie wejdziecie w krótkich  spodenkach ani krótkich spódnicach – ochrona jest naprawde restrykcyjna i nie wpuszcza nieodpowiednio ubranych turystów.

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie


Altare della Patria, czyli Ołtarz Ojczyzny to jedna z ikon Włoch. Jest to muzeum i pomnik w jednym, zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego. Powstał on dla uczczenia Zjednoczenia Włoch. Na pierwszym poziomie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, na którym płonie wieczny ogień i gdzie  przez cały dzień trwa warta honorowa. Na cokole, w centralnej części stanął monumentalny, 12-metrowy konny pomnik króla Vittorio Emanuele II.  Wewnątrz znajduje się muzeum Museo del Risorgimento z cennymi pamiątkami z czasów walk o Zjednoczenie.

co zobaczyc w rzymie


Co warto zjeść?

Skoro już Wam zdradziłam na temat tego co zobaczyć w Rzymie, przyszła pora na mini poradnik kulinarny, czyli co warto tam zjeść. Zawsze kiedy wyjeżdżamy staramy się nie jeść w miejscach typowo turystycznych, bo po pierwsze są one bardzo drogie, po drugie właśnie turystyczne, co w praktyce oznacza, że dania w nich serwowane często bardzo róznią się od tych typowo lokalnych. Dlatego radzę Wam wybierać mniejsze knajpki, w których przesiadują mieszkańcy danego miejsca – sukces gwarantowany. My mieliśmy w tej kwestii masę szczęścia, bo taka restauracja znajdowała się dosłownie obok naszego hotelu! Byliśmy tam codziennie, za każdym razem wychodząc zachwyceni. To rodzinna knajpa dla lokalnych mieszkańców, serwująca tradycyjną włoską kuchnię. Nazywa się Ristorante Capperi! i znajduje się 3 minuty na piechotę od stacji pociągowej – przystanek Roma Balduina. Kilka razy byliśmy też w małej restauracyjce niedaleko Ołtarza Ojczyzny – ale niestety nie pamiętam jej nazwy. Będąc w Rzymie nie możecie oczywiście nie spróbować prawdziwej, włoskiej pizzy na cienkim cieście, no i Gelato – włoskich lodów, mojej wielkiej miłości!

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie

co zobaczyc w rzymie


Mam nadzieję, że mój mini poradnik co zobaczyć w Rzymie przypadnie Wam do gustu i przyda się w niedalekiej przyszłości. A może już kiedyś odwiedziliście Rzym i dodalibyście coś do mojej listy? My nie byliśmy na takich 100% wakacjach już bardzooo długo, i ponieważ już prawie uporaliśmy się z remontem, to powoli, powoli coś tam planuję – na pewno ‘zabiorę Was’ tam ze sobą!