Prawdy i mity na temat Halloween

co to jest halloween

Co to jest halloween i na czym właściwie polega, skąd wywodzi się tradycja i nazwa tego święta, oraz czy my je obchodzimy… W dzisiejszym wpisie opowiem trochę o historii Halloween, oraz o tym jak celebruje się je tutaj w Anglii. Jak to wygląda u Was? Jesteście zwolennikami czy przeciwnikami Halloween? A może ta tradycja jest Wam zupełnie obojętna?


Co to jest Halloween – kilka faktów i mitów

co to jest halloween


 Czy Halloween to amerykańskie święto?

Wiele osób pogardliwie wypowiada się o Halloween, jak o kolejnym durnym, amerykańskim święcie, co nie jest prawdą. Rzeczywiście to właśnie w Ameryce Halloween obchodzone jest bardzo hucznie i ze sporym rozmachem, ale to zwyczaj sięgający dawnej tradycji Celtów, czyli zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji oraz Walii. Wierzyli oni, że w ostatnim dniu roku według ich kalendarza, czyli 31 października, duchy zmarłych odwiedzały ziemię. Tego dnia odbywał się również główny sabat czarownic, które w towarzystwie czarnych kotów zlatywały się na miotłach.

co to jest halloween


 SKĄD WZIĘŁA się nazwa Halloween?

Nazwa Halloween to skrót od All Hallow Even i oznacza wigilię Wszystkich Świętych – kiedy to ludzie modlili się za zmarłych przed dniem Wszystkich Świętych 1 listopada.

co to jest halloween


Jak obchodzone jest Halloween? Najpopularniejsze zwyczaje

Zarówno w USA, jak i wielu europejskich krajach Halloween obchodzone jest w podobny sposób. Ludzie przystrajają swoje domy – na drzwiach wieszają trupie czaszki, szkielety, pajęczyny i straszne czarownice, dodatkowo mrocznego klimatu dodają wydrążone dynie, pełniące funkcję latarni. Wieczorem przebrane dzieciaki chodzą po domach, domagając się słodyczy i krzycząc „Trick or treat”, czyli ‘cukierek, albo psikus’. W wielu klubach i barach organizowane są wielkie bale przebieranców, na które przychodzą zarówno młodzież, jak i dorośli.

co to jest halloween


Czy my obchodzimy Halloween, i dlaczego tak?:)

Popularne na zachodzie święto Halloween cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Sporo osób uważa, że obce tradycje pchają się do słowiańskich domów zupełnie niepotrzebnie. Większość z nich pewnie nawet nie wie co to jest Halloween, jaka jest jego historia i tradycja. Niewinne zabawy są tępione przez Kościół, który podnosi to do rangi uprawiania magii. Czy rzeczywiście taka zabawa to grzech? Dla nas, pomimo że jesteśmy wierzący, Halloween to jedynie super zabawa i nie doszukujemy się w tym większej głębi. Nie przeszkadza nam to również w spokojnym przeżywaniu Wszystkich Świętych. A jak jest u Was? Obchodzicie Halloween, jesteście przeciwnikami, czy zupełnie Wam to obojętne?